Kodėl žmonės užsigeidžia kolekcionuoti, pavyzdžiui, kanalizacijos šulinių dangčius ar žaisliukus iš sausų pusryčių pakuočių? Kai kurie žmonės kolekcionuodami investuoja – nors kartais galimybė, kad cento vertės daiktas pabrangs iki tūkstančių dolerių atrodo mažai tikėtina. Kiti kolekcionuoja tiesiog siekdami pasitenkinimo – rinkimas teikia malonumą. Kai kurie kolekcionuoja, kad pagyvintų savo visuomeninį gyvenimą – lankosi mainų susitikimuose kolekcininkams ir keičiasi informacija su panašiai mąstančiais žmonėmis.

Kai kuriems žmonėms kolekcionavimas yra tiesiog savirealizacijos būdas. Kai kuriais atvejais tai – viso gyvenimo tikslas, kuris niekada nebūna pasiekiamas. Kitos kolekcininko motyvacijos yra psichologinis saugumas, vidinės tuštumos užpildymas renkamais daiktais. Arba tai gali būti bandymas išsiskirti – panašiai, kaip uniforma išskiria „tikrą vyrą“. Kolekcijos gali būti kelias į nemirtingumą ar šlovę.

Kai kuriems pasitenkinimą teikia eksperimentavimas dėliojant, perdėliojant ir klasifikuojant kolekcijos eksponatus – toks elgesys padeda susikurti tam tikrą „komforto zoną“, kurioje išnyksta nesaugumo jausmas, nurimsta baimės. Kad žmogus taptų kolekcininku, tik vienos iš išvardintų savybių nepakanka. Tam reikia daug motyvų. Lygiai kaip ir valgymas – žmonės dažniausiai valgo ne vien dėl to, jog yra alkani.

Šaltiniai:
Mark B. McKinley “The psychology of collecting” The National Psychologist (2007).
“Ką signalizuoja noras kolekcionuoti?” Delfi.lt 2007-04-05.