Sparčiai atsigaunančiai meno rinkai šią savaitę Niujorke teko susidurti su lemiamu išbandymu, kuomet aukcionų namai pardavė impresionistinius, modernius ir šiuolaikinius kūrinius, vertinamus beveik 1 mlrd. dolerių. Dauguma kūrinių buvo atskirai įkainoti beveik 20 mln. dolerių. Lyginant su 2009 m. pavasario pardavimais, kuomet meno rinka buvo gerokai nuslūgusi, nei vieno kūrinio kaina iki šiol nebuvo peržengus tokios aukštos ribos.

Francis Bacon triptikas “Three Studies for Self-Portrait” Christie’s aukcione realizuotas už $28 mln. dolerių

Lygiai taip pat kaip ir naujas aukštumas siekianti akcijų rinka, meno rinka didžia dalimi taip pat atsigauna po nuosmukio. Pardavimai aukštumas pasiekė 2007 m., “Christie’s” ir “Sotheby’s” aukcionams bendrai pardavus meno kūrinį, vertą 11.3 mlrd. dolerių, tačiau 2009 m. kūrinio vertė nukrito iki 4.8 mlrd. dolerių. Vis dėlto praėjusiais metais rinka įsibėgėjo stebėtinu tiek kolekcionieriams, tiek dileriams greičiu, kuomet dviejų aukcionų namų pardavimai susumavus bendrai siekė 9.8 mlrd. dolerių.

Kiekvienas įsibėgėjimas yra savotiškas, o būtent šis pasižymi kolekcionierių patirtimi nuosmukio metu, kuomet kai kurie iš jų nusvilo ypač skausmingai. Tie, kuriems nepasisekė staiga nukritus šiuolaikinio meno vertei, dabar elgiasi atsargiai ir daugiau nebebijo pasitraukti, jeigu žinomo vardo kūrinys jiems pasirodo per aukštai įvertintas. Kiti, kurių senovinės vazos ar viduramžių rankraščiai įgavo didesnę vertę nei kitas alternatyvus turtas, pasijuto drąsesni.

Gerrhard Richter paveikslas “Abstraktes Bild (625)” Christie’s aukcione realizuotas už $14,6 mln. dolerių

Vis dėlto šiuo metu atsiranda vis daugiau lengvabūdiškų kolekcionierių, kurie dalyvauja aukcionuose ir mažai dėmesio kreipia į kainas. Todėl meno rinkos dabartinė situacija, išskyrus tą, kuri buvo piko metu, yra vis dar šiek tiek apsnūdusi. Rekordinės sumos yra mokamos pavieniams favoritams, tokiems kaip Pablo Pikasas (Pablo Picasso), kurio paveikslas “Nude, Green Leaves and Bust” (“Apsinuoginusi biusto ir žaliųjų lapų fone”) buvo parduotas “Christie’s” aukcione praėjusių metų gegužę už 106.5 mln. dolerių. Tai buvo pati didžiausia kada nors sumokėta suma už meno kūrinį.

Dar praėjusią savaitę buvo nesitikima, kad kuris nors kūrinys nukarūnuos P. Pikasą, kuriam nesenai tenko aukščiausia kaina už meno kūrinį čempiono vardas, tačiau “Sotheby’s” tikejosi gauti mažiausiai 25 mln. dolerių už P. Pikaso paveikslą “Women Reading” (“Skaitanti moteris“), kuriame pavaizduota Marie-Thérèse Walter, t.y. ta pati P.Pikaso meilužė, kuri buvo nutapyta 1934 m. dailininko paveiksle “Nude, Green Leaves and Bust”.

Pablo Picasso paveikslas “-Women Reading” Sotheby’s aukcione realizuotas už $21,3 mln. dolerių. Nugalėtoju tapo kinas, kuris vilkėjo mėlynais džinsais ir pastoviai kalbėjo mobiliuoju telefonu aukciono metu. Po to, jis atsisakė pasakyti savo vardą

Konkurentai – “Christie’s” aukcionų namai – prašė mažiausiai 20 mln. dolerių už Klodo Monė (Claude Monet) paveikslą “Poplars” (“Tuopos”), kuris prieš dešimtmetį buvo parduotas už 7 mln. dolerių.

Claude Monet paveikslas “Les Peupliers” Christie’s aukcione buvo parduotas už 22 mln. dolerių.

Pasak Niujorko meno finansų bendrovės “Artvest Partners”, Azijos vaidmuo rinkų atsigavimo procese nėra perdėtas: Kinijos išlaidos aukcionuose ir galerijose padidėjo beveik keturgubai per paskutinius penkerius metus ir pasiekė 10.9 mlrd. dolerių. Pasak „Europos vaizduojamojo meno asociacijos“ (“European Fine Art Foundation”), Kinija šiuo metu parduoda daugiau nei tokie Europos meno centrai kaip Didžioji Britanija.

Kas yra pardavimai apskritai? Aukcionų namai teigia, kad naujokai teiraujasi plataus masto kūrinių – greičiausiai norėdami gauti savo pinigų vertę, „truputį, po truputį“ pagrindu. Taigi, “Christie’s” aukcionų namai reklamuodami savo didįjį impresionistinių ir modernių kūrinių aukcioną, kuris įvyks trečiadienį, akcentuoja savo įžymųjį kūrinį – K. Monė paveikslą “Mauve Irises” (“Rausvai violetiniai irisai”), kuris yra vienas aukščiausių dailininko nutapytų darbų. Paveikslo aukštis siekia apie 6 pėdas ir 5 colius (1.96 m). Prašoma kaina: mažiausiai 15 mln. dolerių. “Sotheby’s” taip pat sukūrė simbolį – miniatiūrinį paviljoną – siekdami pabrėžti “monumentalius ” kūrinius savo kataloge.

Šį sezoną papildomo dėmesio susilaukia ryškių spalvų meno kūriniai, pradedant prisotintomis Pablo Pikaso ir Andy Warhol paletėmis ir baigiant vyšnių spalvos kiniškomis vazomis bei intensyvių pilkų ir mėlynų atspalvių deimantais.
Visuotinai suprantamos temos, tokios kaip meilė, mirtis, šeima, gražus peizažas, taip pat sulaukia didesnio dėmesio nei meniškai paslaptingi ar migloti vaizdai. Dileriai teigia, kad kolekcionieriai siekia nupirkti tokius kūrinius, kuriuos būtų galima vėliau perparduoti pasaulinei auditorijai. Tai iš dalies paaiškina, kodėl auga Romėnų marmuro skulptūrų, vaizduojančių meilės deivę Venerą, paklausa, arba kodėl kai kurie kontinentinės Kinijos pirkėjai ieško prabanga garsios Viktorijos eros gražių moterų portretų.

Andy Warhol autoportretas “Self Portrait” Christie’s aukcione realizuotas už $27,5 mln. dolerių

“Meno rinkos atsigavimo greitis yra stulbinantis, tačiau tai yra skirtingai atsigavusi rinka”,- teigė Artvest” direktorius Michael Plummer. “Žlugimo pamoka buvo skirta atlikti savo namų darbą. Dėl patirties kolekcionieriai jaučiasi protingesniais”.

Šaltiniai:
Cristie’s Post-War and Contemporary Art Evening Sale, May 11, 2011
Sotheby’s Contemporary Art Evening Auction, May 10, 2011
“The Art Market Snaps Back” by Kelly Crow, WSJ Online (2011-04-29).