Annie Leibovitz, Nam June Paik, Robert Rauschenberg, Norman Rockwell, Andy Warhol ir Jamie Wyeth – tai menininkai, prisidėję prie Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) milžiniškos meno kolekcijos kūrimo.

“Grissom ir Young” Norman Rockwell (1965)

Menininkai, dalyvaujantys NASA meno programoje, beveik pusę amžiaus dokumentavo neįprastus kosminių skrydžių nuotykius juos pateikiant niekam neprilygstamais būdais. Jie turėjo ypatingą progą mėgautis įspūdingais momentais ir pateikti savo unikalias perspektyvas to, ką matė. Menininkai fiksavo veidus ir asmenybes, tiek vyrus, tiek moteris, skridusius į kosmosą bei supažindino su kitais komandos nariais – anoniminiais mokslininkais, inžinieriais, technikais, vadybininkais, sekretoriais ir tūkstančiais kitų, kurie vykdė begalines užduotis, kurios buvo reikalingos vykdant kosmoso programą. Kiti menininkai žavėjosi bunkeriais, paleidimo bokštais, palydovinėmis antenomis, Kenedžio kosminių skrydžio centro (Kennedy Space Center) milžinišku Raketų surinkimo pastatu (Vehicle Assembly Building) ar kosminio amžiaus Gerosios vilties kyšulio architektūros, kupinos paplūdimių, pelkių, paukščių ir gyvūnų, egzistavimu.

“Titanas” Daniel Zeller (2006)

NASA ėmė mokėti komisinius už meno darbus įkvėpta kosmoso programos 1962 m., netrukus po jos pradžios 1958-aisiais. Agentūra turi apie 3,000 meno kūrinių. Tačiau dėl suveržto biudžeto NASA meno programa atsidūrė sąstingyje,“ – teigė programos kuratorius Bert Ulrich. „Mūsų biudžetas buvo nulinis praėjusiais metais, o šiais metais situacija neatrodo geresnė,“ – teigė jis, pridurdamas, kad programa išsilaikė nepaisant sunkumų. Iš NASA menininkai už savo darbą gauna 2,500 dolerių komisinių – tai niekai, palyginus su tuo, kiek dauguma uždirba įprastai. „Tai yra programos grožis,“ – teigė B. Ulrich. „Dirbantys su mumis menininkai yra taip smarkiai susižavėję NASA, kad dirba kilniaširdiškai“. Atsilyginant, NASA jiems suteikia ypatingą progą susitikti su astronautais ir daugiau sužinoti apie agentūrą.

“Gemini Paleidimo Aikštelė” James Wyeth (1964)

1965-aisiais N. Rockwell, aliejiniais dažais tapydamas astronautus John Young ir Gus Grissom, pasiskolino kosmonauto kostiumą siekdamas užtikrinti tikslumą savo darbe (komisinis už šį darbą siekė 800 dolerių). Tina York studijavo skysčių dinamiką NASA „Ames tyrimų centre“ (Ames Research Center) Kalifornijoje ir 1995 m. sukūrė mišrių priemonių meno kūrinį. Abu šie darbai eksponuojami Aviacijos ir aeronautikos muziejaus (Air and Space Museum) parodoje, kuri veiks iki š.m. spalio 9 d. Antrasis NASA administratorius James Webb pradėjo meno programą paskirdamas NASA etatinį darbuotoją James Dean programos steigiamuoju direktoriumi.

“Skysčio Dinamika” Tina York (1995)

Daugelis JAV federalinių agentūrų turi savo meno kolekcijas. Senatas, be veidrodžių, kėdžių, paveikslų bei istorinių spaudinių ir graviūrų, savo kolekcijoje turi buvusių narių portretus. Federalinio rezervo taryba (Federal Reserve Board) įkūrė savo meno programą 1970-ųjų viduryje kaip atsaką į prezidento Ričardo Niksono paraginimą vyriausybei remti menus. Federalinio rezervo taryba turi daugiau nei 400 padovanotų meno kūrinių, įskaitant ir Victor Dubreuil 1890-aisiais aliejiniais dažais nutapytą paveikslą, vaizduojantį pinigais perpildytas statines.

Pašto tarnyba (The Postal Service) turi apie 1,200 sienų tapybos kūrinių ir 300 skulptūrų, kurios buvo sukurtos pašto tarnyboms 1934-1943 metais. Tai, pasak federalinės apsaugos pašto darbuotojo Dallan Wordekemper, buvo prezidento Franklino D. Ruzvelto naujos programos dalis.

“Pašto darbuotojai didžiuojasi meno kolekcija, o visuomenė ją laiko gražia, įkvepiančia ir vertina jos istorinę svarbą,” – teigė jis.

Fordham universiteto profesorius Asif Siddiqi, kuris specializuojasi mokslo ir technologijų istorijoje, teigė, kad NASA meno programa suteikė kosminės erdvės tyrinėjimams tam tikrą vizualinę estetiką ir bendrą suvokimą apie kosmoso programos galimybes. “1960-1970-ųjų metų karta iki šiol sieja šią konkrečią estetiką su kosmoso programa,“ – teigė jis.

“Aušra” Martin Hoffman (1988)

B. Ulrich jau turi omenyje fotografą, kuris užfiksuotų NASA paskutinę erdvėlaivio „Atlantis“ misiją, planuojamą š.m. liepos 8 d., tačiau darbas bus greičiausiai daugiau labdaringas nei apmokamas.

Šaltiniai:
“NASA | ART: 50 Years of Exploration” Smithsonian National Air and Space Museum
“NASA’s art collection on display at Smithsonian” by Rachel Saslow, The Washington Post (June 15, 2011
)