Iš ispaniškai kalbančių šalių surinkta įspūdinga Archer M. Huntingtono monetų kolekcija yra viena nuostabiausių ir didžiausių kada nors asmens ar institucijų surinktų monetų kolekcijų. Kolekcija buvo parduota „Sotheby’s“ uždaro tipo aukcione, kuris įvyko 2012 m. kovo 8 d. Prieš šimtmetį surinktos 37,895 monetos yra viena įspūdingiausių monetų kolekcijų per visą Ispanijos istoriją. Ambicingą kolekciją pardavė organizacija „Hispanic Society of America (HSA)“, o gautos pajamos bus panaudotos būsimiems įsigijimams ir kolekcijos priežiūrai. Uždaro aukciono metu kainų siūlytojai buvo kviečiami raštiškai pasiūlyti kainą už visą monetų kolekciją. Už kolekciją gauta apie 30 mln. JAV dolerių.

Iš dešimties tūkstančių monetų kolekcijos, „Fifty Excelentes“ moneta, kurioje įamžinti karaliaus Ferdinando ir karalienei Izabelos atvaizdai, yra nepaprastas ir unikalus kolekcijos pavyzdys. Iškalta Kristupo Kolumbo ekspedicijos į Naująjį Pasaulį metu, masyvi auksinė moneta, sverianti beveik penkias uncijas, greičiausiai buvo specialiai nukaldinta asmeniui, kurį karalius ir karalienė norėjo pagerbti. Be abejonės, Huntingtono „Fifty Excelentes“ moneta yra pati svarbiausia ir vertingiausia iš europietiškų monetų bei didžiausia nuo XV a. iki šių dienų išlikusių aukso monetų.

„Archer M. Huntingtono kolekcija – tai kažkas tikrai nuostabaus“, – sako „Sotheby‘s“ pirmininko pavaduotojas ir Specialiųjų projektų skyriaus vadovas David Redden. „Itin realiai ir akivaizdžiai beveik 38,000 monetų išsamiai atvaizduoja pasaulio istoriją nuo V a. pr. Kr. iki XX a., ypatingai akcentuojant Ispanijos istoriją. Medžiagų platybė yra tiesiog stulbinanti. Pono Huntingtono aistra Iberijos pusiasalio gyventojams, kultūrai bei istorijai akivaizdi ištisomis kolekcijomis, o kiekviena kolekcijos dalis yra muziejinės reikšmės“.

„Be to, svarbu paminėti ir tai, kad Huntingtono kolekcija yra nepakartojama. Nepaisant fakto, kad tai yra viena plačiausiai publikuojamų monetų kolekcijų, kolekcijos pirkėjo vis dėlto laukia atradimai“, – papildo ponas Redden.

„Hispanic Society of America“ vykdančio direktoriaus Dr. Mitchell A. Codding teigimu, „sprendimas parduoti Huntingtono kolekciją buvo priimtas po plačių apžvalgų, monetų vertės bei kolekcijos vietos įvertinimo atsižvelgiant į „HSA“ misiją. Būdami meno muziejumi bei tyrimų laboratorija mes niekuomet monetų neeksponavome ir niekuomet neatlikome ekspertizės šioje srityje. Iš pardavimo gautos pajamos leis mums ir toliau plėsti savo plačią Ispanijos ir Lotynų Amerikos paveikslų, skulptūrų bei dekoratyvinio meno kūrinių kolekciją, kas savo ruožtu leis mums ir toliau vykdyti savo misiją – skatinti ispaniškai kalbančių šalių meno ir literatūros studijas ir pripažinimą“.

Dr. Codding tęsdamas šią mintį pridūrė: „Nors pirkėjui netaikome jokių apribojimų ar reikalavimų, mes labai vertiname Archer Huntingtono pasiekimą, tad „Sotheby’s“ nurodėme parduoti šią kolekciją kaip vieną vienetą. Anksčiau „Sotheby’s“ tyrė galimybę patalpinti kolekciją viešosiose institucijose Ispanijoje, Europoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose, ir mes tai toliau tęsime“.

Archer M. Huntingtonas ir institucija „Hispanic Society of America“

1870 m. gimęs Archer M. Huntingtonas buvo vienas turtingiausių ir dosniausių labdaros teikėjų Amerikoje. Jo motina ir patėvis itin skatino Archer keliauti, keliones laikydami sūnaus išsimokslinimo dalimi. Tad dar būdamas paauglys jis ypatingai susidomėjo Ispanija ir jos pasauline įtaka. Huntingtonas savo pastangomis lankėsi Iberijos pusiasalyje, rinko knygas, rankraščius, monetas, paveikslus, skulptūras bei istorinius įrankius/ginklus ir netgi dalyvavo archeologiniuose kasinėjimuose. Jis išsikėlė sau tikslą – nuotoliniu būdu surinkti monetas iš kiekvieno istorinio periodo ir iš kiekvienos vietovės, kuriose buvo jaučiama Ispanijos įtaka. 1905 metais baigta rinkti monetų kolekcija savo turiniu yra enciklopedinė ir išsiskiria stulbinančiomis retenybėmis.

Be daugybės institucijų, kurias rėmė Archer Huntingtonas, 1904 m. jis įkūrė iki šiol veikiančią instituciją „Hispanic Society of America (HSA)“ – muziejų ir tyrimų laboratoriją, kur galima studijuoti Ispanijos, Portugalijos bei Lotynų Amerikos menus bei kultūrą.

Jis suteikė sklypą „Audubon Terrace“ rajone, dabartiniame Niujorko Vašingtono Heights rajone ir finansavo savo pusbrolio Charles Pratt Huntingtono suprojektuotą ir pastatytą pastatą. 1949 m. Archer savo kolekcijos nuosavybės teises perdavė HSA patikėtinių tarybai, tačiau jo kolekcija niekada nebuvo laikoma HSA kolekcijos dalimi.
Sekančiose pastraipose pateikiami Huntingtono monetų kolekcijos ryškiausi momentai, suskirstant juos į istorinius laikotarpius, kurie apima:

Senovės Ispanija

Prieš Hanibalo pralaimėjimą Romai trečiajame amžiuje prieš Kristų, Iberijos pusiasalyje gyveno kelių kultūrų gyventojai, įskaitant Iberijos čiabuvius, keltus, finikiečius, graikų prekybininkus bei kartaginiečius.

Huntingtono monetų kolekcija, susijusi su šiuo istoriniu periodu, yra nepaprastai plati ir yra pripažįstama kaip lygi pačioms svarbiausioms nacionalinėms kolekcijoms, kurios yra eksponuojamos Londone (Britų muziejus), Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje („Bibliothèque Nationale“) bei Nacionaliniame archeologijos muziejuje („Museo Arqueológico Nacional“) Madride.

Šioje kolekcijos dalyje yra net kelios retenybės – įskaitant „Carthaginian 1 ½ Shekel“ monetą, kurios vienoje pusėje puikuojasi dievo Melkaart galva (tikėtina, kad gali būti vaizduojami paties Hanibalo bruožai), o monetos reverse (paveikslas dešinėje) vaizduojamas Afrikos dramblys.

Roma: nuo Respublikos iki Imperijos

Nuo antrojo amžiaus prieš Kristų prasidėjęs romėnų dominavimas Iberijos pusiasalyje veiksmingai sukūrė vieningos Ispanijos koncepciją. Per daugiau nei šešis šimtmečius dvi Ispanijos provincijos sparčiai praturtėjo ir Imperijai suteikė didžius turtus ir išteklius. Nors Huntingtonas didžiausią dėmesį skyrė Ispanijai, tačiau plėtė savo monetų kolekciją į ją įtraukdamas ne tik Iberijos pusiasalyje nukaldintas monetas, bet ir romėnų monetas, kurios taip pat galėjo cirkuliuoti regione.

Daugiau nei 400 romėnų aukso monetų yra įspūdingos ir apima visą Romos istoriją. Kolekciją sudaro pavyzdžiai su Julijaus Cezario, Bruto ir Kasijaus, Sextus Pompey, dvylikos Cezarių, Ispanijoje gimusių imperatorių Trajano ir Adriano atvaizdus, taip pat trumpai gyvenusių imperatorių, tokių kaip Galba, Otho, Vitellius, Pertinax ir Macrinus atvaizdus. Romos imperijos auksinė moneta, kuri buvo nukaldinta Priscus Attalus (409-410 m. prieš Kr.) trumpo valdymo metais, yra viena iš dvylikos žinomų pavyzdžių, pabrėžiančių šios kolekcijos įspūdingumą.

Šią kolekcijos dalį taip pat sudaro papildomos 3,000 sidabrinės ir bronzinės monetos iš pačių pirmųjų Respublikos laikų iki Romos žlugimo. Šiai daliai priklauso turbūt viena žymiausių antikos monetų pavyzdžių, t.y. „Ides of March denarius“ moneta, kurią nukaldino Brutus Julijaus Cezario, kuris buvo nužudytas 44 m. prieš Kristų, atminimui ir tik keliems mėnesiams praėjus po Cezario sugrįžimo iš Ispanijos ir Munda mūšio.

Vestgotai

Skylant Romos Imperijai regioną okupavo vokiečių gentys ir vestgotai, kurie išstūmė Romą 410 m. Jie dominavo Ispanijoje nuo V a. vidurio iki karalystės išnykimo musulmonams okupavus regioną 711 m.

Huntingtono vestgotų monetų kolekcija yra viena įdomiausių ir svarbiausių kada nors surinktų serijų. Jokio asmens ar institucijos surinkta kolekcija negali jai prilygti.

Vestgotų monetų kalyba, kaip ir kitų germanų genčių, prasidėjo su monetų tipais, kopijuojančiais tuo metu cirkuliuojančias romėnų monetas. VI a. pabaigoje karalius Leovigildas įrašė savo vardą kalamose monetose ir monetų dizainas išsivystė į pirmąją viduramžių monetų kalybą su savita nacionaline charakteristika ir beveik pradine Pikaso estetika.

Musulmonų valdoma Ispanija

711 m. apie 7,000 musulmonų karių, vadovaujamų Tariq, pirmą kartą įžengė į Ispaniją ties Gibraltaro sąsiauriu. Chaotiško mūšio metu vestgotų jėgos (valdant karaliui Roderic) buvo sutriuškintos ir šis įvykis atvertė naują Iberijos pusiasalio istorijos puslapį.

Kadangi šiose monetose nėra atvaizdų, o daugiau vietos paliekama rašytinėms detalėms apie jų gamybą, musulmonų monetos yra pripažįstamos kaip vienos labiausiai istoriją atskleidžiančių kada nors nukaldintų monetų. Šio periodo Huntingtono kolekcija yra ypatingai svarbi ne tik dėl apimamų dinastijų platybės ir įvairovės, bet ir dėl medžiagų įvairovės, puikiai atspindinčios septynis amžius trukusį musulmonų valdymo ekonominį ir meninį klestėjimą.

Itin pastebimai, islamų kolekcija apima visų trijų pirmųjų Ispanijoje (720 m. po Kr.) nukaldintų grynai islamiško dizaino aukso monetų nominalų pavyzdžius. Huntingtono kolekcija veikiausiai yra vienintelė institucinė kolekcija pasaulyje, apimanti visus tris pavyzdžius.

Viduramžių ir moderni Ispanija

XI a. Ispanijoje sugriuvus Umayyad dinastijai, krikščionių karalystės ir apskritys palaipsniui vienijo savo jėgas ir sparčiai plėtėsi. 1492 m. karalius Ferdinandas V ir Izabela užbaigė Ispanijos suvienijimą užkariaudami Granadą, ir šalis atsidūrė ties aukso amžiaus riba.

Archer Huntingtono viduramžių ir vėlesnio laikotarpio monetų kolekcija yra viena didžiausių kolekcijų, liudijančių krikščionių karalysčių valdžios pareiškimą apie savo kuklumą ir didybę vienu metu. Be „Fifty Excelentes“ bei mažesniojo pusbrolio „Ten Excelentes“ (vienas iš dviejų žinomų pavyzdžių), ši subkolekcija apima žymių retenybių rinkinį.

Stulbinanti „Reale (Blanca)“ moneta, vaizduojanti Beatričę iš Portugalijos, 1383 m. ištekėjusią už Aragono karaliaus Juan I, vaizduoja pirmąją moterį ispanų arba portugalų monetų kalybos istorijoje.

Nepaisant to, kad moneta buvo leidžiama daugiau nei šimtmetį, unikalios „Eight Escudo“ monetos, 1652 m. nukaldintos Pamplonoje, buvimo vieta buvo nežinoma iki tol, kol „Sotheby’s“ ekspertai ją atrado būtent Huntingtono kolekcijoje.

Imperinė Ispanija

Ispanijos susivienijimas, iš „Atradimų amžiaus“ susigrąžinti milžiniški turtai bei 1519 m. Ispanijos karaliaus Karolio I išrinkimas Šventosios Romos imperatoriumi Karoliu V lėmė nepaprastai greitą Ispanijos įtakos plėtrą visame pasaulyje. Ispanijos kultūrinė ir politinė galia plito Europoje ir Naujajame Pasaulyje, ir Huntingtonas išplėtė savo kolekciją įtraukdamas Hapsburgo ir Portugalijos valdomas teritorijas.

Stulbinantis tūkstantinis Huntingtono monetų kolekcijos rinkinys pilnai atskleidžia šį neįprastą Ispanijos istorijos laikotarpį, liudydamas tiek milžiniškus Naujajame Pasaulyje atrastus turtus, tiek visuose frontuose vykusius mūšius, kurie tuo pačiu metu tuštino turimus resursus. Nuolatinio leidimo monetos iš Italijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Nyderlandų akcentuoja Ispanijos plėtrą Europos kontinente, tuo tarpu nepaprasta žetonų (smulkių medalių) kolekcija parodo Ispanijos pralaimėjimą 80 m. trukusiame pilietiniame kare Nyderlanduose.

Viena labiausiai stulbinančių ir svarbių subkolekcijų yra skirta nenumatytiems leidimams, kaldintiems poreikio metu, dažniausiai apgultoms karinėms pajėgoms apmokėti. Dažniausiai paprastai pagamintos, šios monetos yra ne tik retos savo pobūdžiu, bet svarbios istoriškai, nes atskleidžia tiek pačius svarbiausius istorinius įvykius, tiek mažesnius mūšius.

Įspūdingoje „Colonial“ monetų leidimų kolekcijoje yra pirmųjų monetų, pagamintų naudojimui Naujajame Pasaulyje, pavyzdžių bei monetos iš pirmosios monetų kalyklos Meksiko mieste.
Svarbi ir unikali auksinė „Eight Escudo“ moneta, nukaldinta Meksiko mieste 1729 m. akcentuoja daugiau nei tuziną karališkųjų apdovanojimų medalių, kurie yra vieni iš labiausiai geidžiamų to meto monetų.

Šaltinis: Sotheby‘s – The magnificent Archer M. Huntington Collection of coins from the Hispanic world.