Kaunietis kolekcininkas Zenonas Langaitis senai domisi senojo radijo istorija, turi surinkęs nemažą senoviškų radijo aparatų kolekciją, naudotų Lietuvoje nuo 1924 metų. Paskutinius 6 metus ypač domėjosi pirmo ir vienintelio ikikariniam Kaune Lietuvos Radijo Fabriko “Karadi” istorija ir produkcija. Jam pavyko surasti tris iki mūsų dienų išlaikytus “Karadi” radijo aparatus, tarp jų ir mažiausią, bet istoriškai patį vertingiausią – “Tautofoną”.

Unikali yra ir vieno iš šio kolekcininko turimo “Karadi” radijo aparato B37 išlikusi originali “aptarnavimo instrukcija”. Tai standaus kartono lapas, kurio vienoj pusėj yra vieninteliai žinomi “Karadi” radijo aparato ir šasi brėžiniai, su paaiškinta valdymo rankenėlių paskirtim ir radijo lempų išdėstymu. Kitoj lapo pusėj – to meto radijo stočių bangos ilgiai ir galingumai. Dar vienas didelis postūmis informacijos srityje buvo Zenono atrasti orginalūs “Karadi” firmos 1937 ir 1938 metų gamybos programos prospektai ir reklaminis “Karadi” radijo aparato “U3” prospektas vokiečių kalba. Zenonas daug laiko praleidžia archyvuose, kuriuose rado ir “Karadi” susirašinėjimo su Kauno miesto mokesčių inspekcija raštus iš kurių sužinota labai daug įdomaus.

Zenonas tvirtina, kad Lietuvoje šiuo metu surasti išlikę tik aštuoni skirtingi “Karadi” radijo aparatų modeliai. Jie yra pas kolekcininkus ir muziejuose. Įvertinus visą informaciją iš reklamų, gamybos programų ir surastų radijo aparatų – žinomų “Karadi” fabrike gamintų radijo aparatų modelių skaičius šiai dienai išaugo nuo 4 iki 15-os.

Besidomintys šiais senoviškais radijo aparatais gali apsilankyti svetainėje www.radiomuseum.org. Šiame tinklapyje Zenonas yra sudėjęs visą jam žinomą tiek ikikarinę, tiek pokarinę Lietuvos radijo produkciją.

Visus, ką nors žinančius apie išlikusį, bet kokios būklės, radijo aparatą “Karadi”, Zenonas prašo paskambinti jam telefonu 8659-17623. Taip išsaugotume Kauno miesto ir savo šalies Radijo istoriją ateities kartoms.

Visiems taip pat siūlome pasiskaityti kitus straipsnius apie įdomią Lietuvos radijo fabriko “Karadi” istorija:

“Lietuvos radio fabrikas – Karadi“ LY QTC Nr. 2 (124) 2010.
“Kokius radijo aparatus tarpukariu gamino kauniečiai? ” Kauno Diena (2010-03-08).